menusearch
madanif.ir

پیام امین شماره 8

تقویم
سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹
جستجو
هدر سایت

پیام امین شماره 8

(0)
(0)
اشتراک خبر در شبکه های اجتماعی اشتراک
تاریخ درج خبر پنج شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹
تعداد بازدید خبر 26
پیام امین شماره 8

پیام امین شماره 8

لیلةالرغائب

حجت الاسلام والمسلمین صالحی (روحانی طرح امین دبیرستان شهید مدنی همدان)

(واحد فرهنگی دبیرستان شهید مدنی همدان)

 

لیلة الرغائب اولین پنج شنبه از ماه رجب است که آن را شب آرزو ها نیز نامیده اند. گفته می شود که در این شب ملائکه بر زمین نزول می کنند و حاجات مؤمنان و افرادی که به درگاه خدا تضرع جسته اند را برآورده می سازند.

رغائب جمع رغیبه است به معنی «امرٌ مرغوب فیه عکاء کثیر» یعنی شبی که در آن عطا ها و مواهب فراوان بدست می ‏آید در حدیث است شب جمعه اول این ماه احیاء و بیداری و نیایش فضیلت ویژه دارد و موجب دست‏یابی به عطایای ارزشمند حضرت پروردگار است.

در حدیث است که رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: ملائکه این شب را به این نام نهادند و محدثان در کتاب‏های دعا نمازی با کیفیت مخصوصی در این شب ذکر کرده‏ اند که پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: هر کس این نماز را در این شب انجام دهد ثواب این نماز به نیکوترین صورت با روی خندان و درخشان و با زبانی فصیح در شب اول قبر در حضور این فرد ظاهر شود و به او می‏ گوید: ای دوست من مژده می ‏دهم تو را که از هر شدّت و سختی نجات یافتی، نمازگزار می‏گوید: تو کیستی که من تاکنون چنین صورتی زیبا با چنین جلوه ‏ای ندیدم و سخنی شیرین‏تر از کلام تو نشنیده ‏ام و بویی بهتر از بوی تو نبوئیدم در پاسخ می‏گوید: من همان نماز لیلة الرغائبم که شما انجام دادی. امشب آمده‏ ام نزدت باشم تا حق را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و، چون در صور دمیده شود من در عرصه قیامت سایه بر سر تو خواهم افکند پس خوشحال باش که خیر از تو معدوم نخواهد شد.